logo
Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie
Imoli.pl
Tytul

Maciej [Enigma] Paca

o mnie


     Jestem artystą, nie "hurtownią" fotograficzną... przerabiającą dziesiątki zleceń miesięcznie i traktującą swoich klientów odgórnie, schematycznie, bez należytej uwagi. Do każdego zlecenia podchodzę z powagą i zaangażowaniem. Posiadam ogromną motywację, by każde kolejne zlecenie wykonać jeszcze lepiej, wnosząc wciąż nowy polot i umiejętności. A źródeł wiedzy i inspiracji jest wiele... od własnych przemyśleń przez najlepsze branżowe gazety o fotografii ślubnej, modzie, ślubach, po obserwację najlepszych fotografów z całego świata.

     Fotografia była moją pasją od lat, lecz pochłonęła mnie bez reszty gdy wreszcie byłem dojrzały aby poświęcić jej odpowiednią ilość uwagi... no i funduszy. Możliwość uwieczniania ważnych chwil z czyjegoś życia dają mnóstwo satysfakcji a inwencje twórcze sprawiają, iż można wyszaleć się artystycznie i emocjonalnie.

Sprzęt i perfekcja

     Przy zakupie sprzętu stosuję się do zasady najsłabszego ogniwa, ponieważ wyeliminowanie go w technice ma duży wpływ na jakość urządzeń oraz wykonywanej przy ich użyciu pracy. Tak też jest w fotografii. Słyszałem kiedyś powiedzenie " nie aparat robi zdjęcie lecz fotograf"...tak, to prawda...nie sprzęt jest kluczem do sukcesu...jest nim połączenie umysłu z techniką. Dlatego cały mój sprzęt, od kart pamięci przez obiektywy po akumulatorki, został starannie dobrany i pochodzi z najwyższej technologicznie półki. Posiadam trzy korpusy pełno klatkowe firmy Nikon z topowym, profesjonalnym modeli  D3s. Przewagę, jaką daje takowy aparat dla klienta, jest fakt, iż posiada od możliwość zastosowania wysokich czułości ISO nawet do wartości ponad 100000. Co w praktyce oznacza brak konieczności mocnego doświetlania fotografowanych obiektów i nie potrzebnego "spłaszczania" obrazu, jak dzieje się w przypadku zwykłego aparatu kompaktowego czy taniej lustrzanki. Kolejną zaletą jest możliwość stosowania krótszych czasów naświetlania, co skutkuje dużo ostrzejszymi zdjęciami i mniejszymi szumami czuli ziarnem, który na zdjęciu widoczne jest w postaci różnokolorowych kropek. Do dyspozycji mam dziewięć super jasnych obiektywów, w tym większość najwyższych modeli z zastosowaniem szkieł nisko dyspersyjnych, ułatwiających wykonywanie doskonale doświetlonych i ostrych zdjęć w każdych warunkach. Stosuje również specjalistyczne obiektywy, dające, artystyczne efekty, które sprawią, że zdjęcia są jeszcze bardziej wyjątkowe i "bajkowe". Obecny sprzęt dobierałem starannie do swojego stylu i jakości jakimi chcę sygnować swoją markę "Enigma".
     Podczas najważniejszych chwil w trakcie wesela i ślubu, jak przysięga czy pierwszy taniec, operuję na dwóch aparatach jednocześnie. Do każdego z nich podpięte są obiektywy o różniących się właściwościach optycznych. Dzięki temu w jednej sekundzie np. podczas nakładania obrączek jestem w stanie wykonać ujęcie szerokokątne, ukazujące całą sytuacje a zoomem kadruje same dłonie w romantycznym geście. Niewielu fotografów potrafi pracować w podobny sposób. Daje to skuteczność i różnorodność ujęć zbliżoną do pracy dwóch fotografów.
     Przed każdym zleceniem starannie przygotowuje się do swej pracy. Czyszczę  obiektywy by były w nienagannym stanie, formatuje karty, sprawdzam baterie i aparaty. Nie mogę pozwolić by cokolwiek nawaliło. Dodatkowo posiadam duży zapas kart pamięci oraz samych baterii. Lubię w miarę możliwości przed wykonaniem zlecenia obejrzeć kościół i salę weselną by dokładnie poznać warunki w jakich przyjdzie mi pracować.

Just Art - Artyzm i styl

Każdy szanujący się fotograf musi go mieć...swój własny i niepowtarzalny styl. W nim zawarty jest cały artyzm i sensualizm niezbędny w fotografii ślubnej. Ja swój budowałem w oparciu o ciężką pracę...tysiące godzin analiz, edytowania i podglądania mistrzów sztuki fotografii ślubnej. Mój styl jest mieszanką włoskiego i francuskiego romantyzmu i zamiłowania do przyrody. Z Ameryki i Anglii zaczerpnąłem humor i spontaniczność, zamiłowanie do detali oraz dowolność ekspresyjną w łapaniu ulotnych chwil.
     Zarówno podczas ceremonii jak i samej zabawy weselnej mam doskonałą świadomość kto jest najważniejszy...kto jest "VIPem". Wiem jak ważne i ulotne są chwile i wspomnienia zawarte na fotografiach. Zawsze to Młoda Para oraz jej najbliższa rodzina jest w mej uwadze. Nie umknie mi taniec Młodej z ojcem...czy wzruszające zdjęcie z rodzicami. Przez całe wesele staram się skupiać uwagę na tym co dzieje się dookoła i w każdej chwili gotowy jestem do zrobienia zdjęcia. Nie palę papierosów, nie wykonuję podczas pracy pogawędek telefonicznych. W dodatku staram się na bieżąco znać plan przebiegu wesele, by nie przeoczyć żadnej istotnej chwili.

Kultura i zasady

Wygląd
    
Jak Cię widzą, tak....no właśnie i dlatego zrywam ze stereotypem fotografa ubranego we flanelową koszulę, kolorowe, brudne adidaski i jeansy. Myślicie, że to już zamierzchłe czasy...nic bardziej mylnego. W tej chwili narażam się całej rzeszy fotografów...trudno. Zawsze staram się wyglądać jak najlepiej a czarna koszula i krawat z własnym logo to mój znak rozpoznawczy. Do każdego zlecenia jestem starannie przygotowany, wypoczęty i skupiony na pracy.
Przygotowania
     To od tego zaczyna się moja przygoda z Młodą Parą. Punktualność jest kluczowym aspektem tego dnia. Spóźniając się daje wyraz nieposzanowania wobec osoby, która na mnie czeka. Oczywiście wyłączając niefortunne przypadki losowe...choć najczęściej i na te jestem przygotowany. Dlatego zawsze jestem przed czasem. Staram się szanować prywatność fryzjerów czy makeupistów i jeśli sobie tego nie życzą nie uwieczniam ich na zdjęciach.    
Kościół
     Na wstępie wspomnę, iż posiadam specjalne zezwolenie, uprawniające mnie do fotografowania w obiektach sakralnych podczas Mszy Świętej. (Słyszałem o wielu przypadkach, gdy fotograf bez zezwolenia został zwyczajnie wyproszony z kościoła przez proboszcza). Przed każdą uroczystością ślubną witam się z księdzem, prosząc o zgodę na wykonywanie zdjęć, gwarantując tym samym mój profesjonalizm.
     Podczas realizowania reportażu nie pijam alkoholu...nie w dniu tak ważnym dla Was. To żelazna zasada której nigdy nie złamałem. Do dobrych ujęć potrzebne jest odpowiednie skupienie i zaangażowanie.  Alkohol zwyczajnie uniemożliwia wykonywanie pracy na odpowiednim dla mnie poziomie.
Plener
Nie lubię iść na łatwiznę w jakiejkolwiek sytuacji, licząc na przypadkowe zadowolenia klienta. W chwili wykupienia przez Parę Młodą pleneru w innym dniu niż ślub, proponuję wyjazd w romantyczne i interesujące miejsca. Wierzę, że każdy doceni klimatyczny wyjazd na sesję w Tatrzańskie szlaki czy spacer po Krakowie.
     W chwili gdy narzeczeńska para decyduje się na podpisanie umowy ze mną, daje tym samym wyraz pełnego zaufania do mojego profesjonalizmu i zaangażowania. Dla wielu kobiet jak i mężczyzn dzień ślubu jest jednym z najważniejszych w ich życiu. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i znam to uczucie z autopsji. Wierzą, że będę z nimi od przygotowań aż po późne godziny nocnej zabawy...że będę ich kumplem i przyjacielem a nie sztywnym panem fotografem. Nie traktuje ich jak zwykłego klienta który kupuje produkt czy usługę. Jestem tego dnia z Nimi i dla Nich. Uspokajam zdenerwowane Panny młode z trzęsącymi się dłońmi, prawiąc komplementy, zagaduje i odciągam ich uwagę od stresu. Pożartuję z wujkiem, kuzynem czy mamą bo wiem jak ważny jest fakt, że jestem między Wami, pośród Waszej rodziny w tym domu...w tym dniu.
Album
     Jak na profesjonalistę przystało tak i w kwestii albumów oferuję swoim Parom produkty z najwyższej pułki. Albumy klasyczne lub foto albumy, wykonywane są ręcznie na zamówienie z możliwością konfigurowania pod preferencje i gust klienta. Chętnie doradzam i w tej kwestii. Podobnie sprawa ma się z wyborem zdjęć, które znajdą się w albumie.